רעות גיא-בר גיל מטפלת בזן שיאצו
דף הבית I זן שיאצו I הטיפול I למי זה מתאים? I שיאצו בהריון I קצת על עצמי I עוד מידע I צרו קשר
 

רעות שיאצו >> מה זה זן שיאצו

 
מה זה זן שיאצו
     
  "שִיאַצוּ נוֹ קוֹקוֹרוֹ, הַאהַא נוֹ קוֹקוֹרוֹ" – לב השיאצו הוא כמו לב של אמא (כל יפני יגיד לך)  
     
  יש באינטרנט המון מידע על שיאצו, על רפואה סינית, על זן וגם על זן שיאצו.
אמנם המידע באתר שלי אינו המפורט והמקיף ביותר בנושא, אך הוא מבטא מה זה זן שיאצו בשבילי.
אפשר ומומלץ להסתכל בקישורים שבעמוד " עוד מידע ".
 
     
  שיאצו ורפואה סינית – יסודות  
     
  מרידיאנים והטיפול בצ'י  
     
  זן שיאצו  
     
  מה מיוחד בזן שיאצו?  
רעות מטפלת שיאצו בירושלים
 

שיאצו ורפואה סינית – יסודות

שיאצו הוא שיטת עיסוי יפנית שהיתה קיימת ביפן בצורות כאלו ואחרות אלפי שנים. פירוש המילה "שיאצו" ביפנית הוא לחץ אצבע. השיאצו למעשה התפתח מתוך העיסוי היפני המסורתי הנקרא אַנְמָה, והוא הוכר על-ידי הממסד היפני כשיטה טיפולית בפני עצמה בתחילת המאה שעברה. הטיפול בשיאצו מבוסס על הרפואה הסינית וכן על ידע רפואי מערבי.

השיאצו, כמו הרפואה הסינית, מטפל בראש ובראשונה בצ'י (או קי ביפנית). אין תרגום מדויק למילה הסינית צ'י, מאחר והיא חלק ממסגרת מחשבתית ותרבותית שונה מאוד מזו שלנו. התרגום הנהוג הוא "אנרגיית החיים", כשהכוונה היא לכוח המניע של החיים, לכוח המחייה הזורם בכל דבר חי. צ'י הוא לא מושג פילוסופי רחוק, אלא הוא דבר יומיומי שכל אחד יכול לראות (אפילו בלי להכיר את המושג) – למשל, כשאדם הולך שפוף ועייף זהו למעשה ביטוי של מצב הצ'י שלו – חלש, איטי. או להיפך, כשמישהו נמרץ ואנרגטי זה בגלל שהצ'י שלו חזק ובתנועה.

חזרה להתחלה

 

מרידיאנים והטיפול בצ'י

הצ'י זורם בגוף בעיקר בערוצים מסוימים שנקראים "מרידיאנים", כמו שהדם זורם בכלי הדם, או כמו שמסרים עצביים נעים בעצבים. אחרי שמתאמנים ומתרגלים את יכולת ההקשבה של חוש המישוש אפשר ממש להרגיש את זרימת הצ'י במרידיאנים.

לפי הגישה הסינית-יפנית, מצבו של האדם (ובפרט מצב בריאותו) הוא ביטוי של מצב הצ'י – כאשר הצ'י נמצא באיזון יחסי וזורם בהרמוניה האדם מרגיש טוב, הוא נינוח וחיוני. אם האיזון מופר יופיעו כאבים או בעיות בריאותיות אחרות, הן פיזיות והן נפשיות או מנטליות.

השיאצו, באמצעות עבודה על המרידיאנים, מעורר את כוח הריפוי הטבעי של האדם ומסייע בהחזרת הזרימה המאוזנת וההרמונית של הצ'י.

חזרה להתחלה

 

זן שיאצו

אז מה זה בעצם "זן שיאצו"?

זן שיאצו הוא זרם בשיאצו שפותח על-ידי המסטר היפני שִיזוּטוֹ מַסוּנָגַה, שהוסיף לשיאצו הממוסד את הקשר לגישה הרפואית המזרחית, ההוליסטית יותר, והדגיש את יכולת ההכלה של המטפל. בתהליך ההכרה הממסדית בשיאצו נזנחו השורשים שלו ברפואה הסינית והושם יותר דגש על רפואה מערבית כיוון שבאותה תקופה יפן נפתחה למערב, וכל דבר שנראה מערבי יותר נחשב לטוב יותר. השיאצו הממוסד הפך יותר "טכני" ופחות "עם נשמה".

מסונגה למד וגם לימד בבית-הספר לשיאצו שהוכר רשמית על-ידי ממשלת יפן. בנוסף, הוא היה מרצה לפסיכולוגיה באוניברסיטת טוקיו, מתרגל זן בודהיזם, והיה בקיא מאוד בכתבים סיניים עתיקים. מסונגה חיבר את השיאצו בחזרה אל שורשיו במסורת העתיקה של הרפואה הסינית והוסיף לו ידע מערבי הן מתחום הרפואה והן מתחום הפסיכולוגיה, כמו גם תובנות מניסיונו הקליני העשיר. בעבודתו הוא נתן משקל לבעיות שמאפיינות את מצב האדם בחברה המודרנית – למשל הסטרס, הקצב המהיר, תחושת הניתוק והבידוד, והשפעתן על מצב בריאותו הפיזית והנפשית. התייחסותו למצבים אלו נובעת מתוך עמדה שמשלבת מחשבה מערבית ומזרחית, מדעית ורוחנית. לכן אין פלא שה"זן שיאצו" התקבל במערב בזרועות פתוחות.

אפשר להרחיב ולקרוא עוד בעבודת הגמר שלי על מסונגה בעמוד " עוד מידע ".

חזרה להתחלה

 

מה מיוחד בזן שיאצו?

הייחוד בטיפול זן שיאצו הוא המגע התומך והמרגיע, אשר מעניק תחושת בטחון והזדמנות להרפות. במגע זה יש עדינות גדולה יחד עם עומק רב. איכות זו של מגע מאוד משמעותית בזן שיאצו, והיא מושגת על-ידי תרגול והפנמה של עקרונות המגע. בין השאר, שימוש ביד תומכת (Mother hand) שנמצאת בקשר רצוף עם המטופל, ויד עובדת שנעה על פני המרידיאן. העבודה נעשית לאורך המרידיאן כולו ולא רק על נקודות בודדות, וכך מושגת תחושה שלמה יותר אצל המטופל.

הטיפול מבוסס על יכולת גבוהה של המטפל להקשבה והכלה, מה שמאפשר לתהליך של ריפוי, שחרור וחיזוק להתרחש אצל המטופל. למעשה, עיקר הטיפול בזן שיאצו הוא בקשר הנוצר בין המטפל והמטופל ברגע הטיפול, וההשפעה של הקשר הזה הן על המטופל והן על המטפל – כך שישנה חשיבות רבה לנוכחות "כאן ועכשיו". הטיפול בזן שיאצו הוא הזמנה לחוויה אחרת של הגוף והנפש, חוויה מאזנת, מחדשת ובונה.

חזרה להתחלה

התקשרו לייעוץ או תיאום טיפול בירושלים או צור הדסה